BLUE سبز GREY VIOLET

By P Web Design Company

به وب سایت آموزشگاه اُکتاو خوش آمدید.

آشنایی با ساز کنترباس

پي دي افچاپپست الكترونيكي

پیشینه کنترباس

از کنترباس به عنوان تنها ساز مدرن خانواده ویولا دا گامبا نام برده می‌شود، خانواده‌ای که اصلیت اروپایی دارد و در قرن ۱۵ میلادی پدید آمد. به همین خاطر می‌توانیم به این ساز ویول بیس نیز بگوییم. با این حال این مسئله که آیا کنترباس مستقیماً از خانواده ویولا دا گامبا است یا نه، به طور کامل به جواب نرسیده‌است.

تا قبل از صده ۲۰ میلادی بسیاری از کنترباس‌ها تنها سه سیم داشتند، در مقابل سازهای معمول خانواده ویولا دا گامبا که پنج یا شش سیم داشتند، و یا سازهای خانواده ویولون که چهار سیم داشتند.

پال برن در کتاب «تاریخی از کنتر باس»، با اشاره به چندین منبع می‌گوید کنترباس به عنوان یک بیس حقیقی در خانواده ویولون ریشه دارد. وی توضیح می‌دهد، در صورتی که شکل ظاهری کنترباس به خانواده ویولا دا گامبا شبیه می‌باشد، اما ساختمان داخلی‌اش تقریباً با سازهای خانواده ویولون برابری می‌کند، و با ساختمان داخلی ویولاها بسیار متفاوت می‌باشد.کنترباس

بزرگترين و بم‌ترين عضو گروه سازهاي آرشه‌اي است. شكل ظاهري آن كمي با سه ساز قبلي تفاوت دارد، توضيح آن‌كه در قسمت بالاي بدنه، جدار خارجي مانند سه ساز ديگر گرد نيست، بلكه با انحنايي عكس انحناي آنها، كم و بيش در جهت مماس شدن با دسته پيش مي‌رود. سطح ساز در عقب نيز، بر خلاف سه ساز ديگر، گرده ماهي نبوده، بلكه صاف است.

اختلاف ديگر اين ساز در آن است كه امروزه سيم‌هاي كنترباس به فاصله‌ي چهارم كوك مي‌شود، كوك سيم‌هاي اين ساز به ترتيب از بم به زير عبارتند از: مي، لا، ر، سل. سيم‌هاي كنترباس بر عكس سيم‌هاي ويولن كوك مي‌شود.

نكته‌ي ديگر اينست كه در اين ساز اصوات عملاً يك اكتاو بم‌تر از نتي كه براي آن مي‌نويسند صدا مي‌دهد.

برخي از كنترباس‌ها داراي پنج سيم هستند كه سيم 4 و 5 در آنها به فاصله‌ي سوم كوك مي‌شود. برخي ديگر چهار سيمه‌اند با همان كوك ياد شده ولي سيم بم ( مي ) به ياري دستگاهي مكانيكي كه در ساز تعبيه شده، مي‌تواند تا فاصله‌ي سوم بزرگ (دو) بم‌تر شود و دوباره به كمك همان دستگاه نت (مي) را بشنواند. در قرن نوزدهم و كمي قبل از آن، كنترباس‌ها داراي سه سيم بوده‌اند. نت اين ساز را با كليد ( فا )ي خط چهارم مي‌نويسند.انواع آرشه کنترباس

برای نواختن کنترباس دو مدل آرشه توسط نوازندگان این ساز استفاده می‌شود :۱- آرشهٔ آلمانی ۲-آرشهٔ فرانسوی . از نظر ساختمان آرشه، در آرشهٔ فرانسوی فاصلهٔ بین فراگ آرشه و چوب کمتر از آرشهٔ آلمانی است .(آرشهٔ فرانسوی شبیه به آرشهٔ دیگر سازهای زهی میباشد). هرکدام از این دو نوع آرشه دارای تکنیک نوازندگی متفاوت میباشد.

علت نامگذاری کنترباس

دلیل آنکه به این ساز دوبل باس گفته می شود آن است که نام کنترباس یا Contrabbasso در ایتالیایی برای سازهایی بکار برده می شد که یک اکتاو زیر بخش باس (ویولن سل یا چلو) در ارکستر حضور پیدا می کردند. این سازها عمومآ همان ملودی باس را یک اکتاو پایین تر اجرا می کردند و به همین دلیل به آن دوبل باس به معنی تکرار کننده بخش باس گفته می شود.

اما آنچه مسلم است امروزه نقش این ساز در ارکسترهای سمفونیک و بخصوص Jazz به مراتب بیش از تکرار ملودی دیگر بخشهای موسیقی است.

از این ساز تحت اسامی زیر نیز یاد می شود :

String Bass, Upright Bass, Standup Bass, Acoustic Bass, Bass Viol, Bass Violin, Doghouse Bass, Bull Fiddle, ...

تصویر

گالری تصاویر سازها

 

خبرنامه

 

آمار بازدیدکنندگان

24امروزmod_vvisit_counter
64دیروزmod_vvisit_counter
23490ماه گذشتهmod_vvisit_counter
868556کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 1 مهمان حاضر
IP شما: 54.91.227.227
 , 
امروز: 08 مرداد 1394

تقویم

اخبار